Paraşüt uçuşu sertifikası nasıl alınır?
Paraşüt uçuşu sertifikası nasıl alınır?

Paraşüt uçuşunun ekstrem bir spor olduğundan daha önce bahsetmiştik. Paraşüt uçuşu bir yamaçtan ya da bir pistten atlanarak yapılan adrenalin dolu bir spor türüdür. 1980’li yılların başında başlayan paraşüt uçuşu günümüzde bir hayli yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Paraşüt uçuşu uzman bir pilot eşliğinde yapılabildiği gibi eğitim alındığında tek başına da yapılabilmektedir. Paraşüt uçuşunda yolcu ile pilot birlikte bağlı olarak ancak tüm yönetimin pilotlu olduğu bir şekilde yapılabilmektedir.

Yüksek ve alçak tepelerden kalkış ile yapılan ekstrem bir doğa sporu olan paraşüt uçuşunda bilinçli bir şekilde yapıldığında risk ortadan kalkmaktadır. Yamaç paraşütü Türk Hava Kurumu tarafından eğitimi ve sertifikası verilmektedir. 6 adet belge türü bulunmaktadır.

Paraşüt uçuşu sertifikası nasıl alınır?
Paraşüt uçuşu sertifikası nasıl alınır?

Paraşüt Uçuşu Sertifikası Nasıl Alınır? Türleri Nelerdir?

P2 başlangıç seviyesi olarak da bilinen bu kısımda paraşüt eğitimleri yapılarak yer çalışmaları gösterilmektedir. Yer çalışmaları kalkış yapacağınız tepenin ilk uçuşa başladığınız kısmına denmektedir. Türk Hava Kurumu teorik eğitimlerin yanı sıra 15-20 gün boyunca alçak tepe uçuşu yaptırarak başlangıç seviyesinde sertifika vermektedir.

P3 orta seviye yamaç paraşüt sertifikasında ise 12 saat 50 sorti uçuş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Genellikle Fethiye Ölüdeniz’de yapılan bu uçuşlar esnasında pilotun başına gelebilecek acil ve olumsuz durumlar değerlendirilerek pilot havada kendisi paraşüt iplerini kapatıp tekrar açarak olumsuz durumlarda yapılması gerekenleri göstermektedir. Ortalama olarak bir hafta süren bu kursta önden kapanma, asimetrik kapanma, Wingover ve spiral hareketler yapması pilottan istenmektedir.

İlginizi çekebilir: Kışın paraşüt uçuşu yapılabilir mi?

P4 ileri seviye paraşüt uçuşu sertifikasında ise 20 sorti de 10 saat uçuş yapılması gerekmektedir. Deniz üzerinde yapılan bu uçuşlar yine acil durumlar uygulanarak pilotun deneyimi ölçülmektedir. P5 deneyimli pilot paraşüt sertifikası ise ileri seviye pilotluk ve deneyim gerektirmektedir. P5 ileri seviye paraşüt uçuş sertifikalarında pilot 5 uçuşta toplam olarak 100 kilometre uçuş yaptığını dair belge hazırladıktan sonra sertifikaya hak kazanır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta da yapılan bu 5 uçuşun 15 kilometre 6 olmaması gerekmektedir.

Paraşüt uçuşu sertifikası nasıl alınır?
Paraşüt uçuşu sertifikası nasıl alınır?

T1 ya da bilinen diğer adıyla tandem pilot, çift kişilik ticari olmayan iki kişinin uçabileceğine dair bir sertifikadır. Türk hava kurumu açtığı bu kursta yazılı sınavı geçmiş olan pilotlara 4 adet çift kişilik uçuşa tabir tutarak sınav yapar. Bu esnada pilot eğer düzgün kalkış yapar ve hedefe iniş yaparsa T1 sertifikasını almaya hak kazanır.

T2 ticari tandem pilot uçuş sertifikası ise çift kişilik yolcu uçuşu yaptırabilmektedir. Tatil beldelerinde özellikle denk geldiğiniz paraşüt uçuşu yaptıran pilotların T2 sertifikası bulunmaktadır. Bu uzman pilotlar sayesinde paraşüt uçuş deneyimi olmayan kişiler bu duyguyu hissedebilmektedir.

Paraşüt uçuşu sertifikası nedir?

Paraşüt uçuşu eğitimini üniversite kulüplerinden alabileceğiniz gibi uçuş okullarından da bu belgelere sahip olabilirsiniz. Uçuş okulları genellikle temel yani başlangıç eğitimleri vermektedir. Pek çok şehirde ticari olarak kurulan uçuş okulları da bulunmaktadır. Türk Hava Kurumu aracılığı ile de paraşüt uçuşuna dair bütün eğitimleri alabilir ve sertifikalara sahip olabilirsiniz.

Paraşüt uçuşu yapabilmek için ilk önce kayıtta bazı evraklar istenmektedir. Devlet veya özel hastanelerden alınmış olan uçuşa ve atlayışa elverişlidir heyet raporu, kimlik fotokopisi, adli sicil belgesi, kan grubu belgesi, öğrenim durumu belgeleri tamamlandıktan sonra eğitimler başlamaktadır. Teorik eğitimlerin ardından sınav yapılarak %75’lik bir oranla sınavı geçenler yer eğitimlerine başlamaktadırlar.

 

About Author

client-photo-1
seowr

Comments

Bir cevap yazın