Paraşüt Yırtılması Durumunda Yapılması Gerekenler
Paraşüt Yırtılması Durumunda Yapılması Gerekenler

Paraşüt uçuşu bilindiği üzeri ekstrem bir spordur. Hezarfen Ahmet Çelebi’den bu yana yer ve mekan fark etmeden insanlar rüzgara büyük bir ilgi duymuş gelişen teknolojiye ayak uydurmaktansa bu hissi daha fazla tatmanın yollarını aramışlardır. 1980’li yılların başlarında ortaya çıkan paraşüt uçuşu ile birlikte insanlar hem adrenalin duygusunu hem de özgürlük hissinin tadına bakmışlardır. Bağımlılık yapan bir heyecana sahip olan paraşüt uçuşunda profesyonel olmayan kişiler de uzman kişiler ile birlikte bu uçuşu gerçekleştirebilmektedirler.

Uzman pilot eşliğinde de belli şartlar sağlandıktan sonra yapılabilen paraşüt uçuşu aynı zamanda Türk Hava Kurumu’nun vermiş olduğu eğitimlerle birlikte profesyonel olarak da yapılmaya başlanabilmektedir. Şüphesiz her ne kadar adrenalin dolu ve heyecanlı bir his olmuş olsa da paraşüt uçuşunda da akılları kurcalayan bazı sorular bulunmaktadır. Öncelikle paraşüt uçuşu ekstrem bir spor olduğu gibi doğru kontrol yapıldığında tehlike arz etmemektedir.

İlginizi çekebilir: Antalya’da paraşüt uçuşu yapılan yerler!

Yerden yüksekte olduğunuz için panik olmamalı uzman bir kişiyle birlikteyseniz mutlaka komutlara uymalı eğer profesyonel olarak bu sporu yapıyorsanız kendinizi sakinleştirmelisiniz. Yamaç paraşütü kanat, harnes ve pilot kuşamı dediğimiz üç ana hattan oluşmaktadır. Paraşüt yırtılması durumunda sakin olmanız ve paraşütün naylon, polyester ve mylar türü kumaşlardan üretildiğini unutmamanız gerekmektedir. Dayanıklı ve esnemez olan bu kumaşlar yırtık oluştuğu takdirde yırtığın büyümesini engellemektedirler.

Paraşüt Yırtılabilir Mi?

Yamaç paraşütü yapan bireylerde mutlaka yedek paraşüt bulunmaktadır. İster uzman bir pilot eşliğinde paraşüt uçuş yapın isterseniz profesyonel olarak yedek paraşüt bir seçenek değil zorunluluktur. Ana paraşütün eskimeye bağlı yırtılması durumunda ya da standart bir uçuş sırasında beklenmeyen komplikasyonlar gelişmesi sonrasında mutlaka yedek paraşüt ihtiyacı olmaktadır.

Paraşüt Yırtılması Durumunda Yapılması Gerekenler
Paraşüt Yırtılması Durumunda Yapılması Gerekenler

Paraşüt uçuşundan paraşüt yalnızca eskimeye bağlı olarak değil kuş saldırısı ya da herhangi bir yere takılma sonrasında da yırtılma meydana gelebilir. Aynı zamanda havanın ani değişimleri sonrasında iplerin dolanması ile de ana paraşüt hasar göreceği için yedek paraşüt zorunlu kılınmaktadır. Yedek paraşüt uzman pilot ile yanındaki bireyi taşıyabilecek kapasitede tasarlanmıştır. İstatiklere bakıldığı zaman çok düşük bir ihtimal olmuş olsa da herkesin ikinci şansı hak ettiği varsayarak mutlaka yedek paraşütün gerekli olduğuna savunuyoruz.

Paraşüt Yırtılması Durumunda Yapılması Gerekenler
Paraşüt Yırtılması Durumunda Yapılması Gerekenler

Paraşüt Hangi Durumlarda Tehlike Arz Eder?

Paraşüt uçuşu geçmişten günümüze değerlendirildiği zaman istatiksel anlamda tehlike arz etmemekle birlikte yüksek bir noktadan atladığınız varsayıldığında kesinlikle ve kesinlikle tedbir alınması gerekmektedir. Her ne kadar risk az olarak görülmüş olsa da paraşüt uçuşu yaparken havanın ani değişimlerinden dolayı paraşütün ipleri birbirine karışabilir ya da havadayken kuş saldırısına uğrayabilirsiniz.

Eskimeye bağlı olarak ana paraşütle yırtılma meydana gelebilir ya da panikle kontrolü elden kaybedip paraşüt iplerini karıştırabilirsiniz. Bu tip durumlar için güvenliği sağlamak amacıyla yedek paraşüt kullanılmaktadır. Çok nadir bu tür durumlara rastlanılmış olsa da yedek paraşüt zorunlu bir şekilde her uzman pilot ve profesyonel paraşüt uçuş yapan bireyler tarafından taşınması gerekmektedir.

About Author

client-photo-1
seowr

Comments

Bir cevap yazın