Tandem Paraşüt Uçuşu Nedir?
Tandem Paraşüt Uçuşu Nedir?

Paraşüt uçuşu ekstrem bir spor olmasının yanı sıra adrenalin dolu olması ile de en çok tercih edilen spor dallarından birisi olmaktadır. Yaşanılan stres ve sıkıntılardan dolayı insanlar adrenalin duygusunu yeniden tatmak amacıyla tandem paraşüt uçuşları ve yamaç paraşütü yapmaktadırlar. Yeterli beceri ve eğitim alınmaması durumunda tek başına yapılamamaktadır.

Tam da bu noktada paraşüt uçuşunun yapılabileceği alanlar ve uzmanlar devreye girmektedir. Serbest paraşüt uçuşlarından farklı bir şekilde bir dağ ya da tepeden koşularak yapılan bir spordur. Tepeye serilen paraşüt pilotun koşması ile birlikte havalanmaya başlar. Yamaç paraşütü adrenalin sevenlerin vazgeçilmez tutkularından birisi olmaktadır.

Tandem Paraşüt Uçuşu Nedir?
Tandem Paraşüt Uçuşu Nedir?

Paraşüt uçuşu başladıktan sonra pilotun tecrübesi ve malzemelerin kalitesine göre saatlerce bu deneyim devam edebilmektedir. Tandem uçuşlar eğitimli pilotlarla birlikte yapılan uçuş türüdür. Belirli paraşüt atlama noktalarından yapılabilen bu tandem uçuşlar için yolcu ve pilot beraber hareket etmelidir.

İlginizi çekebilir: Kışın paraşüt uçuşu yapılabilir mi?

Tandem Paraşüt Uçuşu Nasıl Yapılır?

Paraşüt uçuşu geçmişten günümüze adrenalin tutkunlarının vazgeçilmez sporlarından birisi olmaktadır. Ancak her sporda risk olduğu gibi paraşüt uçuşları da riskli olduğu için eğitim ya da uzman eşliğinde yapılması gerekmektedir. Paraşüt uçuşları serbest ve yamaç paraşütü şeklinde yapılabildiği gibi aynı zamanda tandem uçuşlar eşliğinde de bu deneyim yaşanabilmektedir.

Paraşüt uçuşu eğitimlerini özel ya da Türk Hava Kurumu’ndan alabileceğiniz gibi eğitim almadan da paraşüt uçuşu yapabilmeniz mümkündür. Tandem uçuşlar sayesinde herhangi bir eğitim ya da deneyime gerek kalmadan paraşüt uçuşu yapabilirsiniz. Tandem paraşütleri yolcu ve pilotun gidebileceği şekilde tasarlanmıştır. Yamaçtan kalkış esnasında pilotla birlikte aynı anda hareket etmeli ve daha sonrasında eşsiz bir deneyimi tatmaya başlamalısınız.

Tandem Paraşüt Uçuşu Nedir?
Tandem Paraşüt Uçuşu Nedir?

Tandem Yamaç Paraşütü

Tandem uçuşlarda yer almak isteyenlerin bilmesi gereken bazı faktörler bulunmaktadır. Panda mı uçuşlarda uzman bir pilot eşliğinde yapıldığı için bu pilotun direktifleri mutlaka takip edilmelidir. Tane uçuşlarda uzman pilottan bilgi alabilir ve eğlenceli bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Tandem uçuşlarda aranılan şartlardan birisi de kalp ve dolaşım rahatsızlığı olmayan kişilerdir.

Paraşüt uçuşlarından pilot ile aynı anda hareket edebilmek ve uçuşu daha güvenli hale getirebilmek amacıyla boy ve kilo sınırlandırması da bulunmaktadır. Paraşüt uçuşlarında 35 ile 100 kilo arasında olan herkes uçabilmektedir. Tandem uçuşlarda pilot ve yolcu birbirine bağlıdır.

About Author

client-photo-1
seowr

Comments

Bir cevap yazın